گالري عکس
جديدترين مطالب سايت
اسراف نکردن سخت نیست!

 

اسراف به عنوان یکی از بزرگترین گناه ها در دین ها الهی شناخته می شود به طوری که قرآن نیز به آن اشاره های بسیار زیادی کرده است و همچنین برای ان عواقب بسیار خطرناکی نیز بیان شده است که می توان به مواردی چون دوري از محبت خدا (اعراف آيه 31 و انعام آيه 141) و نيز سستي و ضعف در رسيدن به موفقيت در حوزه هاي مختلف زندگي اشاره كرد. (آل عمران آيه 147) چنان كه اسراف در حوزه اقتصادي موجب اتلاف منابع ثروت مي شود و رفاه فردي و عمومي جامعه را با خطر مواجه مي سازد.

در میان اسراف ها یبشتر به اسراف نکردن آب و میوه و غذا اشاره شده است و ما نیز باید آن ها را بیشتر مورد توجه قرار دهیم. از همین رو در ادامه به راه هایی برای جلوگیری کردن از این اسراف ها اشاره می کنیم.

آب:

آب یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشیم چرا که این مایه حیات برای ما بسیار مهم است و البته با هدر دادن آن خودمان را شرایط خطرناکی قرار می دهیم. راه های بسیار زیادی برای جلوگیری از اسراف آب وجود دارد که به سادترین آن ها اشاره می کنیم.

*برای شست وشوی ظروف و لباس ها اگر می خواهید از ماشین های لباس شویی و ظرف شویی استفاده کنید حتما در خاطر داشته باشید که بهتر است تا آن ها را به طور کامل پر کنید چرا که این وسیله ها برای شستشوی یک لباس یا تعداد بسیاری لباس و ظرف به یک میزان آب مصرف می کنند، پس بهتر است از آبی که در حال مصرف است بیشترین استفاده را داشته باشیم.

*استحمام کردن یکی از آن مواردی است که بسیار باعث هدر رفتن آب می شود. سعی کنید برای استحمام یک لگن بزرک را پر از آب کنید و با استفاده از آن خودتان را بشورید. این کار باعث می شود تا موظف شوید تا از آب کمتری استفاده کنید و آب کمتری نیز هدر می رود.

*از شیرهای هوشمند استفاده کنید. این شیرها شاید قیمت های زیادی داشته باشند اما مقدار بسیار زیادی از هدر رفتن آب جلوگیری می کنند. از قیمت های زیاد آن ها نترسید چرا که پس ازچند ماه که قبض آبتان کمتر آمد بیشتر به این خریدتان افتخار می کنید.

میوه و غذا:

در کنار آب ما باید در مصرف مواد غذایی نیز دقت بسیار زیادی داشته باشیم. میوه ها از جمله مهمترین نعمات خداوند هستند و هدر  دادن و از بین بردن آن ها بسیار نا خوشایند است. برای هدر نرفتن غذاها نیز راه های زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

*میوه ها برش دهید و سپس میل کنید. این کار باعث می شود تا تکه های اضافی دست نخورده باقی بمانند و شاید کس دیگری بتواند از آن ها استفاده کند در صورتی که اگر میوه ای مانند سیب را گاز بزنید مجبور هستید تا باقی آن را دور بریزید.

*بسته بندی های مناسب نیز می تواند راه حلی بسیار عالی برای جلوگیری از اسراف باشد. گاهی اوقات باقی مانده غذا را داخل یخچال قرار می دهیم اما پس از مدتی حالت اصلی خودش را از دست می دهد و دیگر قابل خوردن نیست. برای اینکه از دور ریختن این غذاها اجتناب شود می توانید ظروف پلاستیکی و در دار و مطمئن را انتخاب کنید به کمک این ظروف غذاها برای مدت طولانی تری سالم باقی می مانند.

*اگر غذاهایتان برای مدت زیادی در یخچال باقی مانده اند آنها را دور نریزید حتی در این مواقع نیز می توانید از آن ها استفاده کنید.یکی از ساده ترین راه ها این است که این غذاها را در یک محیط باز مانند پشت بام ها بریزید و از این راه غذایی را نیز برای پرندگان فراهم کرده اید و حتی تا آخرین دانه آن نیز استفاده شده است.

برق:

همانطور که گفتیم اسراف کردن تنها به غذا و آب ختم نمی شود و ما باید در تمام چیزهایی که در اطرافمان هست تعادل ایجاد کنیم یکی از این مهمترین این موارد برق است.

*ساعت های پیک مصرف مواقعی است که میزان مصرف برق بسیار بالا می رود و معمولا در این زمان ها استفاده از برق می تواند باعث ایجاد کمبود در مناطق مختلف نیز بشود. بهتر است تا در این مواقع کمتر از وسایل پر مصرف برقی استفاده کنیم و استفاده از آن ها را برای بعد یا قبل از این زمان بگذاریم.

*یکی دیگر از راه های جلوگیری از اسراف در مصرف برق استفاده از لامپ های کم مصرف است. لامپ های رشته ای بیشتر انرزی ای که می گیرند را به گرما تبدیل می کنند اما لامپ های کم مصرف با همان میزان برق نور بسیار بیشتری تولید می کنند.

*در هنگام خرید وسایل برقی به برچسب های انرژی روی دستگاه ها دقت لازم را داشته باشید. یکی از بهترین راهنماهای شما برای خرید وسایل برقی همین بر چسب ها هستند. دقت داشته باشید که دستگاهی که می خواهید تهیه کنید درجه ای بین A تا نهایتا D داشته باشد چرا که وسایلی با کمتر از این درجات میزان برق زیادی مصرف می کنند در حالی که کار کمتری نیز انجام می دهند.

گاز:

 گاز یکی دیگر از منابع طبیعی است که باید به آن بسیار توجه داشته باشیم و همچنین باید در مصرف آنی نیز صرفه جویی کنیم در زیر راه هایی برای صرفه جویی در این منبع انرژی پیشنهاد می کنیم.

*نصب پرده‌هاي كاملاً چين‌دار كه پنجره را كاملاً بپوشاند مي‌تواند جلوي اتلاف حرارت را به مقدار زيادي بگيرد. اين پرده‌ها در فلصل تابستان نيز جلوي تابش خورشيد را مي‌گيرند و به خنك نگه داشتن داخل ساختمان كمك شاياني مي‌كنندف بويژه اگر آستر براق داشته باشند.

*دو جداره كردن شيشه هر پنجره‌اي باعث بالا رفتن كارآيي آن مي‌شود، بويژه پنجره‌هايي كه پرده‌اي روي آنها نصب نشده است. پنجره دو جداره، داراي دو شيشه مي‌باشد كه بين آنها يك فضاي كاملاً درزبندي شده قرار گرفته است. اين فاصله معمولاً بين 6 تا 20 ميليمتر است.

*یکی دیگر از مواردی باید به آن دقت کنید در هنگام آشپزی است. برای استفاده از گاز به این نکته دقت داشته باشید که باید برای هر قابلمه از شعله مخصوص خودش استفاده کنید و تناسب میان قابلمه و بزرگی شعله را رعایت کنید.


گردآوری : گروه اینترنتی شیطونک

  موضوع مطلب: سرگرمی                      تعداد بازديد اين مطلب:  1642                               تاريخ ارسال:  چهارشنبه 17 خرداد 1391
گلچـــين
مطالب مرتبط ديگر