گالري عکس
جديدترين مطالب سايت
11 روش برای افزایش سرعت لپ تاپ
11 روش برای افزایش سرعت لپ تاپ
 
 شاید تا به حال از خودتان پرسیده باشید، آیا ممكن است سرعت یك لپ‌تاپ قدیمی را افزایش داد؟ جواب ما به این پرسش مثبت است. بله شما می‌توانید با انجام كارهایی كه برایتان شرح می‌دهیم، سرعت لپ‌تاپ قدیمی‌تان را بالا ببرید. البته این فرآیند در مورد رایانه‌های دسكتاپ نیز صدق می‌كند و مراحل كار كاملا مشابه است.

 

با استفاده از این روش ها می توانیم به لپ‌تاپ‌های قدیمی كه گاهی اوقات كاملا بلا استفاده مانده و كنار گذاشته شده‌اند، حیاتی دوباره بخشیده و آنها را بار دیگر قابل استفاده كنیم. البته به یاد داشته باشید كه در این مورد نمی‌شود انتظار معجزه داشت و اثر بخشی راه‌حل‌های ما با توجه به سن وسال و میزان سلامت سخت‌افزار لپ‌تاپ می‌تواند متفاوت باشد.

 

1‌ـ ‌نظافت

گرد و خاك و اجسام ریز خارجی می‌توانند به درون لپ‌تاپ راه یابند. تجمع ذرات گرد و خاك در قسمت‌های داخلی لپ‌تاپ می‌تواند به گرم شدن بیش از حد سیستم منجر شود. بدنه و صفحه‌كلید لپ‌تاپ را در حین استفاده و هنگام جمع‌كردن روی میز یا داخل كیف لپ‌تاپ تمیز نگه دارید. اگر دستگاه شما بیش از حد داغ می‌كند، در اولین مرحله درپوش پشتی دستگاه را با پیچ گوشتی مخصوص باز كرده با استفاده از فشار باد از سمت داخل رو به روزنه‌ها، منافذ هوای لپ‌تاپ را باز كنید. قسمت‌های غیر الكتریكی را می‌توانید با استفاده از برس‌های مخصوص تمیز كنید. البته اگر از تجربه كافی برخوردارید، می‌توانید قسمت‌های مختلف داخلی سیستم از جمله فن، سیستم خنك‌كننده CPU و چیپ ست لپ‌تاپ را جدا كرده و كاملا تمیز كنید. تمیزی و درست كار‌كردن این قسمت می‌تواند موجب خنك نگهداشتن سیستم و جلوگیری از خاموش و restart شدن خودكار دستگاه و در نتیجه طول عمر قطعات مختلف لپ‌تاپ شود.

 

2‌ـ‌ خنك نگهداشتن

همه رایانه‌‌ها نیاز دارند تا هوای خنك در درونشان جریان داشته باشد. یك رایانه تمیز و خنك خیلی بهتر كار می‌كند. هرگز لپ‌تاپ را در حالت روشن روی سطوح نرم فرش، مبل و رختخواب نگذارید. برای خنك نگهداشتن لپ‌تاپ بهتر است یك پایه یا میز خنك كننده تهیه كنید. این لوازم جانبی سودمند هوای خنك را با فشار در زیر لپ‌تاپ به جریان می‌اندازند. به این ترتیب قسمت زیر و اطراف خنك نگهداشته شده و قسمتی از هوای خنك كه از روزنه‌های هواكش زیر و كناره‌های دستگاه به بخش‌های داخلی می‌رسد، با فشار از روی خنك‌كننده‌های (heatsink) پردازنده، چیپ ست گرافیكی و قطعات مادربورد و بوردهای الكترونیكی جانبی آن عبور كرده و موجب سرمایش آنها می‌شود.

 

3‌ـ‌ نصب یك سیستم‌عامل تازه

نصب تمیز یك سیستم‌عامل (OS) تازه بخصوص windows، می‌تواند بهبود عظیمی را در كاركرد لپ‌تاپ به وجود بیاورد. ویروس‌ها، بد‌افزارها (malware) و سایر نرم‌افزارهای خطرناك و مضر باعث می‌شوند سیستم شما بسختی كار كند. پس مراقب باشید رایانه شما به یكی از این ویروس‌ها و بدافزارها مبتلا نشود، زیرا در غیر این‌صورت بسختی می‌توانید از شرشان خلاص شوید. حتی پس از انجام مراحل ویروس‌یابی و زدودن بدافزارها، سیستم‌عامل بخوبی اول كار نخواهد كرد. حتما پس از نصب ویندوز و گرداننده‌های نرم‌افزاری (driver) اولین كاری كه باید بكنید نصب یك آنتی‌ویروس (antivirus) مناسب و قوی است. فایل‌های قدیمی و همچنین ورودی‌های رجیستری (registry entries) می‌توانند روی هم انباشته شده و شرایط كار را برای سیستم‌عامل دشوارتر سازند. در این حالت نصب تازه ویندوز می‌تواند واقعا كارساز باشد. اگر هنوز از ویندوز ویستا (Windows Vista) استفاده می‌كنید، حتما آن را به ویندوز 7 یا 8 ارتقا دهید، چرا كه این كار كارایی سیستم شما را بهبود می‌بخشد.

 

4‌ـ‌ دیفرگ‌كردن دیسك سخت

عمل یكپارچه‌سازی (Difragmentation) دیسك سخت (HDD) موجب می‌شود فضای ذخیره در حالتی خوب باقی بماند. داده‌ها (Data) تمایل دارند به صورتی خوشه وار روی سطح دیسك سخت شما پخش شوند، كه دسترسی داده را برای دیسك سخت مشكل می‌سازد. با دیفرگمنت‌كردن اطلاعات روی سكتورهای پشت سرهم از هارد ذخیره‌ شده باعث می‌شود سرعت دستیابی به اطلاعات افزایش چشمگیری داشته باشد.

 

5‌ـ استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری افزایش سرعت

انبوهی از ابزارهای نرم‌افزاری سودمند (utilities) در بازار موجود است كه همگی ادعا می‌كنند می‌توانند سرعت رایانه شما را بالا ببرند. این‌گونه نرم‌افزارها بیشتر تمیزكننده رجیستری (reg cleaner) و مدیریت وظایف (task manager) هستند. اما هرگز با باور ادعاهای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان آنها خود را گول نزنید. برنامه‌ای را انتخاب كنید كه امكان تغییر و اصلاح برنامه‌های آغازین (startup programs) را نیز به شما بدهد. حتما می‌دانید كه بسیاری از برنامه‌ها هنگام روشن شدن به صورت خودكار همراه با بالا آمدن (boot) ویندوز شروع به كار می‌كنند. این امر زمان بوت سیستم را طولانی‌تر می‌سازد. برنامه‌های غیرضروری، قابل حذف هستند كه در نتیجه، وقت گرانبهای شما برای بوت شدن رایانه هدر نمی‌رود. (شما این كار را با فرمان CMD و تایپ MSConfig و فشردن دكمه Enter یا در ویندوز از مسیر: Start-» Run-» type "msconfig" -» startup می‌توانید انجام دهید.)

 

6‌ ـ‌ دیسك سخت سیستم خود را تمیز نگه دارید

تنها برنامه‌های ضروری را كه دائم مورد استفاده شما هستند نصب كنید. پس هرگز انبوهی از برنامه‌های نرم‌افزاری كاربردی (app) را كه هرگز استفاده‌شان نمی‌كنید بیهوده روی سیستم خود نگهداری نكنید. این كار باعث گسسته شدن ذخیره اطلاعات روی دیسك سخت شده و سرعت دستیابی به اطلاعات را كاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود اطلاعات اضافی زیادی روی رجیستری ویندوز نوشته شود.

 

7‌ـ ‌روی دسكتاپ خود از انیمیشن استفاده نكنید

انیمیشن‌ها (themes) روی صفحه دسكتاپ زیبا به نظر می‌آیند، اما سرعت رایانه شما را كاهش می‌دهند. اگر از ویندوز XP استفاده می‌كنید، از theme حالت قدیمی بدون عكس پس زمینه استفاده كنید. داشتن آیكون‌های كمتر روی دسكتاپ نیز به حفظ سرعت سیستم كمك می‌كند.

 

9‌ـ‌ حافظه رم بیشتری تهیه كنید

ارتقای حافظه RAM لپ‌تاپ به یك یا دو گیگابایت بالاتر در بالابردن سرعت سیستم كاملا مؤثر است و شما بلافاصله می‌توانید تغییرات حاصله از آن را حس كنید.

 

10‌ـ ‌نصب یك پردازنده جدید

اگر پردازنده (CPU) روی مادربورد لپ‌تاپ شما به صورت لحیم‌كاری شده نباشد و سوكت آن از قابلیت انطباق با پردازنده جدید برخوردار باشد، نصب پردازنده جدید می‌تواند بسیارموثر باشد. اما حتما به مقدار گرمای ایجاد شده پردازنده توجه داشته باشید كه می‌تواند برای سرعت لپ‌تاپ و طول عمر آن نقشی مخرب ایفا كند. به علت ایجاد گرمای زیاد، ارتقای رایانه از طریق دستكاری تنظیمات (overclocking) نیز هرگز توصیه نمی‌شود.

 

11 ـ استفاده از دیسك‌های سخت جامد

با این‌كه دیسك‌های سخت جامد (SSD) بسیار گران قیمت هستند، اما به كار بردن آنها ایده‌ مناسبی برای بالا بردن سرعت لپ‌تاپ است. توجه داشته باشید كه لپ‌تاپ شما هارد درایو‌های SATA را پشتیبانی كند؛ زیرا نصب دیسك‌های SSD تنها از طریق كابل ساتا امكان‌پذیر است.
 

 

منبع: ضمیمه کلیک جام جم

 


گردآوری : گروه اینترنتی شیطونک

  موضوع مطلب: بیشتر بدانیم !                      تعداد بازديد اين مطلب:  412                               تاريخ ارسال:  جمعه 6 ارديبهشت 1392
گلچـــين
مطالب مرتبط ديگر